طراحی وب سایت خود را به کیاوب بسپارید

نویسنده موضوع: رقص زنبور چیست؟  (دفعات بازدید: 4144 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین نگار

  • کاربر فعال
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • ارسال: 129
  • امتیاز: +0/-0
  • کودکم من
    • سايت مدرسه ها سايتي براي دانش آموزان و بقيه !
رقص زنبور چیست؟
« : مارس 11, 2007, 07:24:42 am »
رقص نیم دایره‌ای یا دم جنبان: رقص نیم دایره که جهت آن به سوی بالا باشد بدین معنی است که غذای پیدا شده در جهت خورشید است. رقص نیم دایره که جهت آن به سوی پایین باشد بدین معنی است که غذای پیدا شده در خلاف جهت خورشید قرار دارد. رقص نیم دایره‌ای که در زاویه 60 درجه به چپ نسبت به خط عمود انجام می‌گیرد به کارگران می‌گوید که مسیر خود رادر 60 درجه به چپ در مسیر خورشید به منظور پیدا کردن غذا قرار دهند. رقص در زاویه 120 درجه به سمت راست نسبت به خط عمود به آنها می‌گوید راه خویش را در 120 درجه به سمت راست نسبت به خورشید قرار دهند.

رقص دایره ای: یعنی زنبور پیش آهنگ منبعی پیدا کرده و نیاز به برداشت است و در دسترس است و این محل دارای بوی خاص می‌باشد.
زنبورها هم آدرس می دهند 
 

دانشمندان با ره گیری زنبورها با کمک رادار دریافته اند: حرکات موزون و عجیبی که زنبورها پس از بازگشت به کندو انجام می دهند در واقع اعلا‌م نشانی محل شهد گل به زنبورهای دیگر است که به صورت علا‌ئم پیچیده حرکتی بیان می شود .


به گفته این محققان این حرکت ها, از هشت قسمت تشکیل شده است و جهت حرکات , جهت محل غذا و میزان شدت حرکات‌, میزان دوری و نزدیکی مسیر را نشان می دهد.

به گفته دانشمندان‌, هنگامی که زنبور این حرکات را انجام می دهد زنبورهای دیگر دور او جمع می شوند و حرکاتش را به دقت نظاره می کنند 
 وز وز کردن زنبورهای عسل 
 

وز وز کردن زنبورهای عسل می‌تواند به سربازان در شناسایی مواد شیمیایی سمی در حملات تروریستی یا به هنگام جنگ کمک کند. دانشمندان آمریکایی دریافته‌اند که زنبورهای عسل سیستم‌های زنده هشدار دهنده به شدت حساسی هستند چرا که به هنگام تماس با انواع مختلفی از مواد شیمیایی نحوه وز وز کردن آنها تغییر می‌کند.


ارتش آمریکا تمایل زیادی به پیدا کردن روشی برای شناسایی سریع ابرهای سمی از گازها دارد که زنبورهای عسل کاندیداهای مناسبی برای این منظور هستند. به گفته این دانشمندان علت این تناسب آن است که انسانها و زنبورهای عسل در مورد بسیاری از مواد شیمیایی یکسان احساس مشترک دارند. دانشمندان خاطرنشان کردند: ما دریافتیم که زنبورها طی 30 ثانیه یا کمتر نسبت به وجود یک ماده شیمیایی سمی از خود واکنش نشان می‌دهند اما آنچه واقعا شگفت انگیز است این است که صداهایی که زنبورها از خود تولید می‌کنند می‌تواند در واقع به ما بگوید که این حشرات با چه ماده شیمیایی تماس پیدا کرده‌اند.

 
آب زنيد راه را چون که نگار ميرسد

 

طراحی وب سایت خود را به کیاوب بسپارید